Smak życia

Nasi absolwenci

sam_0546m.jpg

Sylwetki absolwentów

Żyję w tym mieście

dsc08197 copym.jpg

Sylwetki

Nikt nie staje się szaleńcem z własnej woli  -   J. Lacan
Ale też nikt bez własnej woli i troski o siebie szaleńcem być nie przestanie
Aktualności
Inauguracyjna konferencja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 23 lutego 2015 19:50

Pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jacka Wójcickiego odbyła się 23 lutego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej konferencja z cyklu  „Funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w społeczeństwie”, której organizatorami są Stowarzyszenie „Człowiek w Potrzebie. Wolontariat Gorzowski” oraz Fundacja „Złota Jesień”.

Hasłem pierwszego spotkania były „Relacje urzędników z osobami niepełnosprawnymi”,  udział w nim wzięli m.in. wice prezydent miasta Agnieszka Stanisławska, dyr. Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie Barbara Steblin – Kamińska, przedstawiciele straży miejskiej i straży pożarnej, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z Gorzowa i Kamienia Małego, podopieczni środowiskowych domów samopomocy i ich rodziny.

Fachowych porad udzielał dr nauk medycznych psychiatra Władysław Sterna. Mówił m.in. o zasadach porządku prawnego i porządku polegającego na rozumieniu drugiego człowieka, że każdy człowiek, także niepełnosprawny powinien się liczyć z konsekwencjami prawnymi naruszania porządku. Powiedział, że osoba ubezwłasnowolniona nie jest chroniona przed odpowiedzialnością w przypadku zakłócania porządku.

W krótkich projekcjach filmowych osoby niepełnosprawne pokazały w jaki sposób mimo trudności potrafią załatwić sprawy urzędowe, zrobić zakupy czy wysłać kartkę pocztową zza granicy. Tomek Pieczyński powiedział, że jest szczęśliwy i nie ma żadnych problemów z komunikowaniem się. Potrafi napisać na kartce lub wysłać sms-a. Umiał porozumieć się z pracodawcą, dzięki czemu otrzymał pięcioletnią umowę o pracę.

„Gdybyśmy się nad nim użalali, twierdząc, że jest biednym, nieszczęśliwym człowiekiem, dziś nie usłyszelibyśmy, że on jest szczęśliwy. Wiele osób uważa, że osoby niepełnosprawne są pokrzywdzone i nieszczęśliwe i trzeba się nimi opiekować, prowadzić za rękę i oferować im jak najwięcej empatii. To jest kłamstwo, bo nie potrafimy dać empatii człowiekowi niepełnosprawnemu, nie wejdziemy w jego skórę, możemy tylko próbować zrozumieć jak on funkcjonuje” – przekonywał Wiesław Antosz.

Artur Przybieg jest wprowadzany do systematycznego uczestnictwa w codziennym życiu. Wie, że mamy do niego zaufanie, zaufaniem obdarzają go również urzędnicy, do których przychodzi.

Prowadzący podkreślił, że mówiąc o relacjach niepełnosprawny a urzędnik, możemy powiedzieć, że nie jest źle, bo możemy budować między sobą zaufanie. Jednak mogą pojawiać się niebezpieczeństwa.

„Żeby komuś zaufać trzeba zebrać sumę doświadczeń pozytywnych, a następnie co jest bardzo ważne dokonać tego zaufania, postanowić że zaufam” – mówił dr Władysław Sterna.

Iza Konieczka, podzieliła się doświadczeniem poszukiwania znajomego księdza, który został pacjentem szpitala i odnalezienia go.

Łukasz Suwary podzielił się doświadczeniami z kontaktów ze strażakami. Jest on fanem straży pożarnej i wie o niej prawie wszystko. „Człowiek bez fascynacji jest istotą pustą” – zauważył dr Sterna i pogratulował Łukaszowi fascynacji.

O bojaźni przed utratą renty opowiedziała Ela Tomczyk, która przeszłą długą drogę uspołeczniania aż do podjęcia pracy, a mimo to przed każdym zbliżającym się terminem stawania na komisji w ZUS-ie, jest zestresowana.

Doświadczenie lęku jest jednym z bardzo trudnych doświadczeń wszystkich ludzi, natomiast nie można się ustrzec od lęku przed utratą renty, bo nikt nie może zapewnić, że będzie ona przyznana na zawsze – podkreślił psychiatra.

Pozytywnym i zaskakującym doświadczeniem podzieliła się Agnieszka Para, która wystąpiła w sądzie przeciwko ubezwłasnowolnieniu. Cieszy się, że jednak jest wolna i sama może decydować, choć wsparcie innych zawsze będzie jej potrzebne.

Muzycznie uświetnił spotkanie Bartek Ligocki, który od kilku lat samodzielnie porusza się po mieście i mieszka w mieszkaniu wspieranym.

Bardzo pozytywnie o współpracy z niepełnosprawnymi wypowiedziała się pracownica  socjalna GCPR, która potwierdziła, że są oni wielokrotnie proszeni o pomoc w dostarczaniu osobom starszym obiadów do domu, uporządkowaniu mieszkania czy udziału przy przeprowadzce.

Kolejna konferencja na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie odbędzie się już za miesiąc.

 
« pierwszapoprzednia481482483484485486487488489490następnaostatnia »

Strona 484 z 659

Liczba gości

Naszą witrynę przegląda teraz 151 gości 

Skuś się na Gorzów

Badania w działaniu
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates VPS hosting Valid XHTML and CSS.