Smak życia

Nasi absolwenci

sam_0411.jpg

Sylwetki absolwentów

Żyję w tym mieście

dsc08204 copy.jpg

Sylwetki

Nikt nie staje się szaleńcem z własnej woli  -   J. Lacan
Ale też nikt bez własnej woli i troski o siebie szaleńcem być nie przestanie
Aktualności


Przeprowadzka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 25 czerwca 2019 08:10

Wkrótce przeniesiemy się z warsztatami do sąsiedniego pawilonu.  Będzie nieco mniej miejsca, więc  potrzebna jest nowa organizacja pracy. Atutem jest to, że  znikną bariery architektoniczne. Na razie  jest mnóstwo pracy, w  czym pomagają mocno nasi uczestnicy.

 
Fabryka darcia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 21 czerwca 2019 15:11

Nie chodzi tutaj o fabrykę Dareczka czyli Darcia, ale o samo zorganizowane  darcie czyli targanie i przedzieranie. Przed przenosinami warsztatów na nowe miejsce staramy się porządkować i wyrzucać to, co niepotrzebne. Nie ma sensu zabierać ze sobą wszystkiego. Dlatego ekipa zorganizowała całkiem profesjonalnie niszczenie  papierów, które trafia na makulaturę, zamiast zajmować miejsce na regałach.

 
Kamila PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 18 czerwca 2019 07:52

Odwiedziła nas Kamila. Przed laty była naszą uczestniczką, chętnie brała udział w różnych wyjazdach aktywizacyjnych, starała się także  uczyć podstawowych umiejętności. Od dłuższego czasu mieszka z mamą w Niemczech. Tam chodzi do warsztatu terapii, gdzie niepełnosprawni wykonują proste czynności produkcyjne. Nadzoruje to kadra specjalistów. Większość  niepełnosprawnych jest dowożona do tego zakładu, część  przyjeżdża sama. Niektórzy niepełnosprawni  mieszkają samodzielnie w mieszkaniach treningowych, zupełnie podobnych do naszych. Z tego, co mówi Kamila, jest tam większa kontrola. Poza pracą niepełnosprawni w Niemczech spotykają się na wspólnotach, mają organizowane zajęcia sportowe i różne występy. Kamila musi się także uczyć niemieckiego, bo większość  jej kolegów to Niemcy. Jest także trochę Polaków, ale ponieważ mieszkają w Niemczech, muszą  uczyć się umiejętności życia i porozumiewania się w tym społeczeństwie. Kamila  przyjechała teraz do Polski, by kupić sobie  małego pieska. Oczywiście z tym związane są określone procedury weterynaryjne. Kamila mówi, że teraz będzie się nim na co dzień opiekowała, wychodziła na spacery.

 
Myślenie czy praktyka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 17 czerwca 2019 17:29

To jest zasadnicze pytanie filozofii krytycznej, czy myślenie potrafi zmieniać warunki życia, czy też najpierw trzeba zmieniać te warunki, by mogło pojawiać się inne myślenie. Staramy się tworzyć nowe praktyki pracy z niepełnosprawnymi, by zobaczyć, czy jest możliwe nowe działania, ich nowe uczenie się, możliwość nowej aktywności, po to, by nie pozostawać w okowach schematów i stereotypów. Postawiliśmy pytanie, czy praca  dla nas dostępna, to tylko proste sprzątanie czy może także praca z ludźmi. Okazało się, że ludzie na nas czekają, choć nie zawsze potrafimy im pomagać profesjonalnie. Zapytaliśmy więc o możliwość profesjonalizacji w kwestiach nie związanych bezpośrednio z ludźmi. Stąd pomysł na trawniki. Najpierw tylko grabienie. Potem – może koszenie? Coś z tego zaczęło się wykluwać, chociaż  nie wszystko szło sprawnie. Zmodyfikowaliśmy więc sposoby koszenia. Pojawiło się pytanie o możliwość  wykonywania prostych prac remontowych. Podjęte próby dość szybko zweryfikowały nadzieje. Można  powiedzieć więc, że  nie wszyscy muszą robić wszystko. Można powiedzieć też, że  niekoniecznie trzeba w tym poszukiwaniu dochodzić do momentu, by destrukcja udowadniała, że  coś jest niemożliwe.

 
Wolne krowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 12 czerwca 2019 16:46

W czasie zakupów spotykam jedną z mam. Pytam, nieco żartobliwie, kiedy pozwoli posmakować synowi powiewu wolności? Mógłby zacząć  mieszkać  niezależnie.   Słyszę, że przecież  jego w domu i tak jest mało, więc  i tak chyba za dużo ma zajęć. W tle jakby oczekiwanie, że powinien sobie odpocząć. I tak robi co chce.  To znaczy, mama przygotowuje mu ubranie, jedzenie. Zarządza pieniędzmi. Gdyby chciał gdzieś wyjechać, ożenić się… Ale po co? Przecież ma wszystko. 50 – letni mężczyzna, który nie musi wiedzieć, czego mu się chce, bo to wiedzą inni, najbliżsi, kochający, wiedzący.  W naszym regionie trwa teraz batalia o stado krów. Mają żyć po swojemu, tłumaczą aktywiści. W naszym otoczeniu ludzie biorą wolne po to, by opiekować się psami. Nie biorą wolnego po to, by zajmować się ludźmi.  Można powiedzieć, że o zajmowania się ludźmi nie ma wolnego. Trzeba ich nieustannie prowadzić, a oni stopniowo coraz chętniej przyjmują proponowane im style życia. Mając przy tym poczucie wyboru i wolności. Jeżeli nie potrafią zajmować się sobą, swoją wolnością, to zajmują się wolnością innych. Zwierząt, bo przecież  nie zaprotestują. I niepełnosprawnych, bo także zbuntować się nie potrafią.

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 100

Liczba gości

Naszą witrynę przegląda teraz 54 gości 

Skuś się na Gorzów

Badania w działaniu
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates VPS hosting Valid XHTML and CSS.