Smak życia

Nasi absolwenci

sam_0411.jpg

Sylwetki absolwentów

Żyję w tym mieście

dsc08197 copym.jpg

Sylwetki

Nikt nie staje się szaleńcem z własnej woli  -   J. Lacan
Ale też nikt bez własnej woli i troski o siebie szaleńcem być nie przestanie
Co nasi uczestnicy lubią najbardziej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 26 stycznia 2019 17:49

Taki jest mniej więcej temat ankiety, o której wypełnienie poprosiło nas Ministerstwo  Rodziny. Oczywiście nie można odpowiedzieć krótko, na dodatek generalizując wypowiedź. Tak na marginesie pomyślałem sobie, ze to w sumie dobrze, iż  w Ministerstwie interesują się nami, bo to trochę równoważy  brak  zainteresowania tuż obok nas.  A oto, co napisałem:

- Jakie zajęcie cieszą się największym powodzeniem wśród podopiecznych?

Nasi niepełnosprawni uczestnicy nie są jednorodną grupą. Ci, którzy chcą zmierzać w stronę niezależnego życia cieszą się z zajęć  konkretnych, pozwalających zdobywać umiejętności przydatne w życiu. To są zajęcia w realnym środowisku typu kuchnia, kawiarnia czy klub,  przygotowywanie i dostarczanie obiadów dla seniorów i  organizowanie cateringów dla imprez miejskich, pomoc  innym niepełnosprawnym w ramach wolontariatu, mieszkania chronione, ale także wyjazdy górskie.

- Czym Państwa placówka wyróżnia się na tle innych placówek?

Traktujemy na serio możliwość zmiany życia naszych uczestników w stronę dorosłości, samodzielności, podmiotowości, która jest związana z podejmowaniem zadań i obowiązków, a nie tylko oczekiwaniem wsparcia czy przywilejów. Staramy się tworzyć warunki umożliwiające tę zmianę  nie przez modelowanie życia niepełnosprawnych w stronę stworzonego przez nas wzorca, lecz pozwalając im być sobą. Stąd duży nacisk na relacje osobowe, włączanie uczestników w różne aspekty życia miasta,  wspieranie osób starszych i niepełnosprawnych,  możliwość uczenia się życia w mieszkaniach chronionych, współpracę z uczniami w działającej kawiarni lub pracownikami socjalnymi  bądź organizatorami Uniwersytetu III Wieku.

 

Liczba gości

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 

Skuś się na Gorzów

Badania w działaniu
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates VPS hosting Valid XHTML and CSS.